wts
18 اسفند 1401 - 10:18

تحلیل عملکرد پژوهشگاه میراث فرهنگی/افزایش ساعت کاری موزه ها

برپایی نمایشگاههای صنایع دستی، تغییر ساعت کاری موزه ها، تحلیل عملکرد پژوهشگاه میراث فرهنگی و اجرای طرح بهینه سازی مصرف گاز هتلها ازجمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

خبرگزاری مهر_ گروه جامعه؛ در این هفته خبر رسید که در استان خراسان رضوی نمایشگاه صنایع دستی برپا شده است این نمایشگاه‌ها در راستای برپایی ۱۲ رویداد صنایع دستی در کشور است که توسط شرکت مادرتخصصی ایرانگردی و جهانگردی برنامه ریزی شده است. در این باره روح الله حسین زاده مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی گفت: نمایشگاه‌های صنایع‌دستی و سوغات به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۱۴۰۲ در ۱۲ نقطه از کشور با حضور ۷۸۰ هنرمند برگزار می‌شود.

روح‌الله حسین‌زاده گفت: نمایشگاه‌های صنایع‌دستی و سوغات «ایران من» به همت شرکت مادر تخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی و به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۱۴۰۲ برگزار می‌شود. ما از چهار ماه پیش برای این نمایشگاه‌ها در ۱۲ نقطه کشور برنامه ریزی کرده‌ایم.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی بیان کرد: بیش از ۷۸۰ هنرمند از سراسر کشور در نمایشگاه‌ها شرکت خواهند کرد. افراد شرکت کننده در نمایشگاه نیز از طریق استان‌ها و شرکت‌های مجری به ما معرفی می‌شوند. باز هم آمادگی داریم تا افراد بیشتری در نمایشگاه‌ها شرکت کرده و در نقاط متعددی از کشور این نمایشگاه‌ها را برگزار کنیم. لازمه این کار ارتباط گرفتن با بخش امور نمایشگاه‌های شرکت است.

برای رعایت شئونات اسلامی در پایگاه‌ها برنامه‌ریزی کنید

برای رعایت شئونات اسلامی در پایگاه‌ها برنامه‌ریزی کنید

این هفته سید عزت‌الله ضرغامی در دومین همایش به استقبال نوروز که با حضور مدیران معاونت میراث‌فرهنگی، پایگاه‌های میراث‌فرهنگی و مدیران موزه‌ها در محل سالن آمفی تئاتر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد اظهار کرد: تقارن نوروز با ماه مبارک رمضان باعث می‌شود تا اهمیت این موضوع بیشتر شود. درخواست من از مدیران پایگاه‌ها و موزه‌ها این است که در نوروز در رابطه با رعایت حجاب برنامه‌ریزی داشته باشند. ما تجربه برگزاری نمایشگاه بین‌المللی گردشگری را در ماه گذشته داریم و با ارائه راه‌کارهای مختلف این موضوع به خوبی مدیریت شد. در همین رابطه با توجه به شروع ماه مبارک رمضان نیز باید با تدوین برنامه‌های مناسب نظارت بر رعایت شئونات اسلامی به خوبی مدیریت شود.

ضرغامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود ادامه داد: یکی از موضوعات مهمی که باید به آن توجه داشت مدیریت جمعیت است. در هر جایی که جمعیت زیاد بود و امکان بازدید برای سایر گردشگران فراهم نیست، این را اعلام و اطلاع‌رسانی کنید که گردشگران و بازدیدکنندگان دچار سردرگمی و بلاتکلیفی نشوند. در همین رابطه با صداوسیما هماهنگی‌های لازم انجام شده تا از طریق رسانه ملی و فضای مجازی اطلاع‌رسانی لازم انجام شود.

ضرغامی افزود: موضوع سرویس‌های بهداشتی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. در این رابطه با وزارت راه صحبت شده و تصمیم‌های خوبی گرفته شده که البته در نوروز امسال امکان اجرایی شدن این تصمیم‌ها نیست و برای نوروز سال آینده اجرایی می‌شود. بنابراین در خود موزه‌ها و پایگاه‌های میراث‌فرهنگی این موضوع باید برنامه‌ریزی و مدیریت شود تا گردشگران دچار مشکل نشوند. در بیرون از پایگاه‌های میراث‌فرهنگی باید محلی مشخص شود تا سرویس بهداشتی و نیز فروشگاه‌ها و نمازخانه برای رفاه هرچه بیشتر گردشگران ایجاد شود.

تسهیلات خرید صنایع دستی

وی همچنین در این هفته گفت: بهترین فرصت برای عرضه محصولات صنایع‌دستی نوروز است. این موضوع بسیار اهمیت دارد و مردم برای خرید صنایع‌دستی اقبال دارند. بهترین مکان برای عرضه محصولات صنایع‌دستی پایگاه‌های میراث‌فرهنگی هستند. البته این در حالی است که همان‌طور که پیشتر نیز اعلام کرده بودیم بر اساس دستور رئیس‌جمهوری در ورودی شهرها باید بازارچه صنایع‌دستی ایجاد شود.

وزیر میراث‌فرهنگی اضافه کرد: اعطای تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی خرید صنایع‌دستی ادامه دارد و در نوروز نیز در محل پایگاه‌های میراث‌فرهنگی می‌توان این اعطای تسهیلات را انجام داد.

ضرغامی در ادامه اضافه کرد: راویان موضوعات تاریخی و راهنمایان گردشگری در موزه‌ها و پایگاه‌های میراث‌فرهنگی نقش مهمی در روایتگری و انتقال حقایق تاریخی دارند. از این رو اطلاعات روایتگران در موزه‌ها و پایگاه‌های میراث‌فرهنگی باید تقویت شود و همیشه مطالعه داشته باشند.

توقع نداشته باشیم گردشگر اروپایی با پیام رسان ملی ارتباط بگیرد

توقع نداشته باشیم گردشگر اروپایی با پیام رسان ملی ارتباط بگیرد

عزت الله ضرغامی در این هفته همچنین در توئیتر خود نوشت: ارتباطات بین المللی از ضروریات صنعت توریسم است. فعالان این حوزه برای اینکه بتوانند زنجیره‌ای از خدمات را به گردشگران خارجی ارائه کنند، نیاز به سکوهای جهانی دارند. نمی‌شود توقع داشته باشیم گردشگر اروپایی با پیام رسانی ملی ما، با خانواده اش ارتباط برقرار کند.

وی افزود: آواز خواندن در اماکن تاریخی نه تنها منع نشده، بلکه برای بالا بردن روحیه نشاط اجتماعی، رویدادهای متعددی مثل اجرای موسیقی‌های محلی در مقاصد گردشگری پیش بینی شده است.

ضرغامی گفت: در خصوص تعرفه گاز و برق مصرفی تأسیسات گردشگری همچنین موارد مربوط به صادرات صنایع دستی و معافیت‌های مربوط به شهرک‌های صنعتی بندهای حمایتی خوبی مصوب شد.

شهرهای پرمسافر و جایگزین برای تعطیلات نوروز اعلام شد

شهرهای پرمسافر و جایگزین برای تعطیلات نوروز اعلام شد

«سید مصطفی فاطمی» مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی و دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر درباره اینکه چه شهرهای مکمل و جایگزینی برای نوروز ۱۴۰۲ در نظر گرفته شده است و ضریب اشغال اقامتگاه‌ها در شهرها و استان‌های مختلف کشور به چه صورت است، گفت: شهرهایی که شلوغ می‌شوند و تعداد بالای مسافر را در آنجا داریم بیشتر نیمه جنوبی کشور است. روی تعدادی از شهرهایمان کار کردیم و شهرهای مکمل معرفی شده است.

وی ادامه داد: در اصفهان، شاهین‌شهر و خمینی‌شهر به عنوان شهرهای مکمل دیده شده است، در بوشهر، عسلویه جاذبه‌های خیلی خوبی در کنار دریا دارد و هم امکان اسکان و اقامت را دارد و مردم همین الان می‌توانند هتل‌ها را رزرو کنند. دلوار و دشتستان هم در بوشهر به عنوان شهرهای مکمل سفر انتخاب شده است. توصیه ما به مردم این است که به این استان خوزستان سفر کنند، دزفول، شوشتر، شوش، آبادان، خرمشهر و مسجد سلیمان نیز شهرهای مکمل مرکز این استان هستند.

فاطمی افزود: در سیستان و بلوچستان، کنارک، دشت‌یاری (بیز و نوبندان)، زر آباد (روستای تنگ، درک) شهرهای مکمل هستند. در استان فارس، شهرهای کازرون، داراب، اقلید، مرودشت، در استان خراسان رضوی، نیشابور، سبزوار، قوچان، گناباد و تربت حیدریه. در تهران شهرستان دماوند، فیروزکوه و ری پیشنهاد سفری ما به مردم است. در استان البرز، طالقان، ساوجبلاغ و نظرآباد. در استان کرمان، شهر جیرفت و راین، در مازندران شهرهای ساری، کیاسر، بهشهر، گلوگاه، نکا، در هرمزگان، میناب، سیریک و بستک، در یزد، مهریز، بافق، اردکان میبد شهرهای مکمل هستند. همچنین استان‌هایی هستند که مردم می‌توانند از ظرفیت‌هایشان استفاده کنند برای مثال استان گلستان قابلیت این را دارد که مکمل سفر استان‌های مازندران و گیلان باشد و استان خراسان شمالی و استان‌های محور غرب نیز به همین صورت است.

پژوهشگاه مغز متفکر وزارت میراث فرهنگی  نیست

پژوهشگاه مغز متفکر وزارت میراث فرهنگی نیست

این هفته خبرگزاری مهر در گزارشی نوشت: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به استناد مجوز شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در سال ۸۳‬ وابسته به وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کسب مجوز کرد. اساسنامه این مرکز در سال ۱۳۸۴ به تصویب شورای مذکور رسید و در آخرین اصلاحیه در سال ۱۳۹۴ به تصویب هیئت امنا رسید.

اهداف این پژوهشگاه براساس ماده یک اساسنامه به پژوهش‌های مرتبط با شناخت سیر تکوین تاریخی و تحولات فرهنگ ایران زمین، گسترش پژوهش‌های میراث فرهنگی و گردشگری به‌منظور کمک به وفاق ملی و تفاهم بین ملت‌ها و صلح و آسایش جهانی و ایجاد زمینه مناسب برای ارتقای فعالیت‌های پژوهشی و توسعه فناوری و نوآوری در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری تمرکز دارد.

با توجه به جایگاه حاکمیتی و با اهمیت پژوهشگاه در حوزه‌های میراث فرهنگی و گردشگری، مرکز پژوهش‌های مجلس عملکرد این نهاد را نسبت به اسناد بالادستی فرهنگی مورد بررسی قرار داد و دو سند نقشه جامع علمی کشور و نقشه مهندسی فرهنگی دارای گزاره‌های مرتبط با اساسنامه پژوهشگاه را در اختیار قرار داده تا امکان ارزیابی عملکرد و ارائه ارزیابی را فراهم کند.

بر این اساس مشخص شد که از مجموع اهداف تعریف شده در اسناد بالادستی، یک مورد عدم تحقق (حدود ۱۴ درصد)، پنج مورد در فرایند (حدود ۷۲ درصد) و یک مورد محقق شده مشروط (حدود ۱۴ درصد) گزارش شده است. به‌دلیل عدم تمرکز منابع، فقدان برنامه‌محوری و سلیقه‌های مدیریتی متفاوت، بخش مهمی از اقدام‌های پژوهشگاه در فرایند باقی مانده است.

تعطیلی موره آبگینه در روزهای پنجشنبه و جمعه

تعطیلی موره آبگینه در روزهای پنجشنبه و جمعه

در حوزه موزه‌های کشور هم خبر رسید که موزه آبگینه و سفالینه‌ها در روزهای ۱۸ و ۱۹ اسفندماه تعطیل است.

نوید صالح‌وند گفت: موزه آبگینه در روزهای پنجشنبه و جمعه برای انجام تعمیرات جزئی تعطیل است.

مدیر موزه آبگینه و سفالینه‌ها ضمن عذرخواهی از گردشگران به دلیل تعطیلی موزه عنوان کرد: این تعمیرات برای آماده‌سازی موزه در ایام نوروز ۱۴۰۲ انجام می‌شود.

موزه آبگینه و سفالینه از موزه‌های تخصصی شیشه و سفال است که در خیابان سی‌تیر نرسیده به خیابان جمهوری قرار دارد.

ساعت‌کاری موزه‌ها در نوروز ۱۴۰۲ و ماه رمضان اعلام شد

ساعت‌کاری موزه‌ها در نوروز ۱۴۰۲ و ماه رمضان اعلام شد

این هفته همچنین اعلام شد که ساعت‌کار موزه‌ها ومجموعه‌های تاریخی در نوروز ۱۴۰۲ و ماه‌مبارک‌رمضان تا ساعت ٢١ تعیین شده است.

با توجه به اینکه نوروز ١٤٠٢ با ماه مبارک رمضان مقارن شده است به‌منظور فراهم کردن امکان بیشتر برای مردم و مسافران عزیز ساعت کار موزه‌ها، مجموعه‌های تاریخی و پایگاه‌های میراث ملی و جهانی تحت پوشش این وزارتخانه در ماه مبارک رمضان از ساعت ١٠صبح تا ٢١ تعیین شده است.

همه موزه‌ها و اماکن فرهنگی و تاریخی تحت پوشش وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از ٢٥ اسفندماه پذیرای مسافران نوروز خواهد بود.

تغییر ساعات کاری موزه‌ها مخالفت برخی از موزه داران و راهنماها را نیز به دنبال داشته است.

اجرای طرح بهینه سازی مصرف گاز برای همه هتل‌های کشور

این هفته علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور در نشست هم‌اندیشی رؤسای تشکل‌های هتلداری سراسر کشور در مشهد مقدس اظهار کرد: بدنبال پیگیری وزیر و درخواست از وزرات نفت طرح بهینه سازی مصرف گاز در ۳۳ هتل کشور اجرا شد.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: خوشبختانه با اجرای طرح بهینه سازی مصرف گاز میزان انرژی در هتل‌های کشور طی ۲ ماه بین ۱۶ تا ۲۰ درصد کاهش یافت.

وی در ادامه بیان کرد: در موضوع حامل‌های انرژی هم با توجه به اینکه حوزه گردشگری این امکان را پیدا می‌کند که حامل‌های انرژی خاص را داشته باشد، در این خصوص پیگیری در حال انجام است.

شالبافیان همچنین با بیان اینکه هفته گذشته بخش اول تسهیلات هتلداران در قالب تبصره ۱۸ ابلاغ شد، افزود: معرفی پروژه‌ها به بانک‌های عامل در این قالب به زودی آغاز می‌شود.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: تا قبل از این در ماده ۸ قانون توسعه ایرانگردی و جهانگردی حوزه گردشگری صنعت حساب می‌شد، در قانون بودجه ۱۴۰۰ برای اولین بار، تعرفه گاز هتل‌داران مستثنی و مشخص شد و در پیشنهاد بودجه ۱۴۰۲ هم تعرفه گاز صنعت هتل‌داری اعلام و در مجلس شورای اسلامی نیز تصویب شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1082573