wts
29 آذر 1401 - 10:20

مغفول ماندن از ظرفیت آثار ناملموس تاریخی برای رونق گردشگری

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی تهران با اشاره به ظرفیت آثار ناملموس تاریخی در جهت توسعه صنعت گردشگری در کشور گفت: در حوزه بازاریابی گردشگری با اتکا به آثار فرهنگی ناملموس از جمله نوروز و به‌ویژه شب یلدا به شدت با ضعف رو‌به‌رو هستیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علی رفیعی در یک برنامه رادیویی با بیان اینکه که آیین‌های باستانی بخش مهمی از آداب و رسوم فرهنگی ایران است که می‌تواند ضمن تعمیق هویت ایران باعث ماندگاری و انتقال این آیین‌ها به نسل‌های آینده می‌شود، ثبت شب یلدا به عنوان نوزدهمین اثر فرهنگی ناملموس ایران در فهرست آثار جهانی یونسکو را اقدامی مناسب برای ترویج این آیین دانست که می‌تواند در صورت برنامه‌ریزی و بهره‌برداری مناسب به کمک تبلیغات و بازیابی لازم موجب توسعه و رشد صنعت گردشگری شود.

وی با اشاره به جایگاه رسوم و سنن فرهنگی و اهمیت آثار ثبت شده جهانی ناملموس از حیث انتقال فرهنگ به آیندگان گفت: برای حفظ تمدن ایران زمین الزاماً باید مجموعه‌ای از آداب، رفتار و فرهنگ به نسل‌ها و مردمان آینده انتقال یابد و قطعاً یکی از طرق ماندگاری، ثبت جهانی این آداب و دیون تحت عنوان آثار ناملموس است؛ چراکه موجب ایجاد جذابیت برای سایر مردم کشورهای جهان شده و در حقیقت آموزه‌هایی از تاریخ و تمدن کشورمان را تروبج داده و به نسل‌های آینده منتقل می‌کند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران با تأکید بر اینکه تنوع فرهنگی هر قوم و ملتی که به صورت ناملموس وجود دارد در واقع به مثابه شناسنامه و هویت آن ملت است، تصریح کرد:کشورمان ایران با توجه به بهره‌مندی از قدمت تاریخی و فرهنگی کهن در این زمینه ظرفیت و دستاوردهای فراوانی از حیث جنبه‌های فرهنگی و معماری دارد که با تکیه بر آن می‌تواند با توجه به جذابیت آن برای گردشگران سایر نقاط دنیا موجب توسعه و رشد صنعت گردشگری شود.

ثبت جهانی آثار علاوه بر حفظ و تداوم آن معرف هویت ایران است

این مقام مسئول ادامه داد: بابد به این نکته بسیار مهم توجه داشت که بخش عظیمی از توریست‌ها پس از ورود به ایران در حقیقت نوعی از گردشگری فرهنگی را طی می‌کنند، به این صورت که در ابتدا از فهرست ناملموس فرهنگی کشورمان بازدید می‌کنند.

رفیعی در ادامه با اشاره به این مطلب بیان کرد: برهمین اساس ثبت آثار تاریخی و فرهنگی ملموس و ناملموس در فهرست آثار جهانی علاوه بر آنکه باعث تقویت بعد حفاظتی این آثار می‌شود، به بهترین‌ وجه معرف و گویای تاریخ و فرهنگ کشورمان بوده و موجب تبیین و تفهیم دقیق جایگاه والای تاریخی تمدنی کشورمان برای گردشگران خارجی می‌‌شود.

وی با بیان اینکه ایران علاوه بر برخورداری از آثار فیزیکی ملموس تاریخی از تعداد بی‌شماری از آثار فرهنگی ناملموس نیز بهره‌مند است، اظهار کرد: بسیاری از آثار گردشگری موجود در ایران از نوع ناملموس بوده و به صورت یک بنا مشهود نیستند که مردم قادر به مراجعه به آن باشند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران همچنین یادآور شد: با توجه به گستره جغرافیایی ارتباطی که ایران با کشورهای همسایه دارد این میراث ناملموس در میان این کشورها نیز گسترش و توسعه یافته است.

این مقام مسئول با بیان اینکه آیین نوروز یا شب یلدا از جمله‌ مهمترین آثار ناملموس فرهنگی است، عنوان کرد: شب یلدا به عنوان یکی از مهمترین آیین‌ها و آداب و رسومی که ریشه در تاریخ ایران داشته و قدمتی به‌اندازه عمر تمدن ایران‌زمین دارد از جمله آثار جهانی ثبت شده کشورمان در فهرست یونسکو است که به عنوان‌ نوزدهمین اثر ایرانی در این فهرست ثبت شده است.

رفیعی با اشاره به اشتراک آیین باستانی شب یلدا بین دو کشور ایران و افغانستان و ثبت آن به صورت مشترک در فهرست آثار یونسکو گفت: این آیین باستانی بین آحاد مردم جامعه رواج دارد و همین رواج قاعدتاً باعث تعمیق آن و انتقال به نسل‌های آینده شده و در واقع فاصله بین نسلی با این آثار ناملموس را کاهش می‌دهد.

وی در ادامه با بیان اینکه پس از آیین عید نوروز باید بدون تردید گرامیداشت شب یلدا را دومین آیین ناملموس دانست که گستردگی بسیاری بین خانواده‌های ایرانی دارد، افزود: اگرچه تلاش‌های بسیاری برای معرفی و ترویج این آیین و سایر آداب و رسوم فرهنگی در صنعت گردشگری اتفاق افتاده ولی یقیناً این اقدامات کافی نبوده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در انتها با تأکید بر اینکه در حوزه بازاریابی و تبلیغات صنعت گردشگری با اتکا به آثار فرهنگی و تاریخی ناملموس از جمله آیین‌های کهنی همچون نوروز و به ویژه شب یلدا به شدت با ضعف رو‌به‌رو هستیم، خاطرنشان کرد: علی‌رغم وجود ظرفیت‌های گسترده فرهنگی و تاریخی در کشورمان که می‌تواند باعث جهش صنعت گردشگری شود، همچنان موارد مغفول بسیاری در این مسیر وجود دارد که نیازمند توجه و برنامه‌ریزی است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 921456